PROFESYONEL DVR'LAR

 

PROFESYONEL DVR'LAR
Standalone kayıt cihazları, kolay upgrade edilememesi, network üzerinden kullanıcı ve arşivleme kapasitelerinin sınırlı olması, yazılımlarının kullanıcı ihtiyaçlarını yeterince karşılayamaması gibi nedenlerden dolayı PC tabanlı kayıt sistemlerine oranla günümüze kadar hep geri planda kalmıştır.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle standalone kayıt cihazları da, bilgisayar tabanlı kayıt sistemlerinin sunduğu esneklik ve performansa sahip olmuş hatta profesyonel sınıftaki cihazlar, kamera kayıt özelliğinin yanında kullanıcıları için oldukça fonksiyonel özellikleri de beraberinde sunar olmuştur.
  Özel yazılım ve kullanımı kolay ara yüzü ile bu cihazlar, yedekleme, uzaktan erişim, farklı lokasyonlardaki cihazların tek bir merkezden yönetimi, tek ekranda 64 kamera görüntüsü izleme gibi özellikleri kullanıcılarına sunmakta böylece standart standalone sistemlere oranla önemli avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca, kullanıcı dostu ara yüz ile cihazların kontrolü çok kolay olup istenilen ayara kısa yoldan ulaşılıp değişiklikler hemen uygulanır. Arşivlere tarih, saat ve dakika seçilerek kolayca erişilir, izleme sırasında 16 kademe hıza kadar ileri ve geri hızlı oynatma yapılabilir. Bununla beraber kayıtlar izlenirken görüntü üzerinde dijital zoom yapılarak görüntü içinden detaylar alınabilir ve bu detayların fotoğrafları print edilebilir. Yedeklenmek istenilen kamera görüntüleri yine tarih, saat ve dakikaya göre USB, CD veya DVD üzerine kısa sürede yedeklenebilmektedir.
Profesyonel kayıt cihazları, kamera sayısının yüzlerle ifade edildiği sistemlerde kullanıcılarına mükemmele yakın bir güvenlik otomasyonu sunar. Örneğin onlarca şubeli bir işyerinde, bu şubelerden yüzlerce kamerayı, senaryolarınıza göre derleyip tek bir ekranda izlemenize olanak vermektedir. Kayıt cihazı ile ücretsiz verilen merkezi yönetim programı ise bu şubelerdeki cihazların tüm sağlık raporlarını görmenizi sağlar. Bu raporlara, cihazların fan ısı değerleri, hard disk kapasitelerinin durumu, alarm anındaki kayıtların özet dökümü gibi önemli olaylar da dâhildir. Bu da, periyodik bakım veya cihazların sağlıklı çalışmasına engel olacak olası risklerin önceden görülüp zamanında müdahale edilmesini sağlar.
  Standart kayıt cihazlarında, internet üzerinden görüntü almak için cihazınızın bağlı olduğu networkün statik bir ipye sahip olması gerekmektedir veya her izleme yapmak istediğiniz zaman, eğer daha önceden yüklememişseniz, uzaktan izleme yazılımını bilgisayarınıza kurmanız gerekir. Profesyonel kayıt cihazlarında ise internet üzerinden sisteme bağlanıp kamera görüntülerine ulaşmanın daha kolay bir yolu vardır. Bu cihazlar dinamik ip desteğine sahip olduğundan, cihazın fabrika ayarı olan seri numarasını explorera yazarak, görüntülere program yüklemeksizin kolayca ulaşabilirsiniz.
Uzaktan izleme ve kayıtlara ulaşma, cihazın mevcut network ağında ciddi bir bant genişliği harcar. Bu da özellikle eş zamanlı olarak birçok kullanıcının cihaza bağlanıp uzaktan görüntülere ulaşmak istediği durumlarda, network veya interneti kullanan diğer kullanıcıların olumsuz etkilenmesine neden olur. Profesyonel serilerde bu handikap da düşünülmüş ve cihazın network üzerinde kullanacağı bant genişliğine sınırlama özelliği getirilmiştir. Bu sınırlama, limitsiz yapılabileceği gibi 64 Kb'ye kadar düşürülebilmektedir. Bu sayede, özellikle network veya internet üzerinden çok kullanıcı ile izleme yapılan sistemlerde şirketin network altyapısının olumsuz etkilenmesine de engel olunmuştur.
  Sonuç olarak tercih edeceğiniz görüntü kayıt sisteminin, sonrasında memnuniyetsizliğinize yol açmaması için beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde olup olmadığını iyi araştırmalısınız. Bunun yanında bu tür sistemleri satın alırken, satış sonrası servis ve garanti hizmetlerinden emin olduğunuz firmaların ürünlerini tercih etmelisiniz.

 
Etiketler : PROFESYONEL DVR'LAR Standalone kayıt cihazları kolay upgrade edilememesi network üzerinden kullanıcı ve arşivleme kapasitelerinin sınırlı olması yazılı